Ważne pytania

Klauzula INFORMACYJNA
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Fundacja Hospicyjna, z siedzibą w Gdańsku, przy ul. Chodowieckiego 10;
2) kontakt z Inspektorem Ochrony Danych Osobowych - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;
3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu nawiązania kontaktu na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. f ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. jako usprawiedliwionego interesu Administratora;
4) odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa oraz podmioty będące zaangażowane w kontakt;
5) Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres 2 lat;
6) posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania;
7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego;
8) podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże niepodanie danych może skutkować niemożliwością nawiązania kontaktu.

Zadaj pytanie lub poszukaj odpowiedzi.

Komentarze  

#41 Maria 2019-03-15 12:55
Witam,
dostałam rozbieżne informacje od lekarzy odnośnie hospicjum domowego. Moja mama nadal jest leczona onkologicznie na raka wstępnicy CS IV (zmiany wtórne w wątrobie i płucach). Jednak pani doktor z onkologii poleciła jej już zapisać się do hospicjum domowego ze względu na możliwość wypożyczenia sprzętu oraz dostania darmowych odżywek, czy plastrów przeciwbólowych, które są kosztowne. Poleciła, aby lekarz medycyny rodzinnej współpracował z tym z hospicjum. Jednakże lekarz z przychodni powiedział mi, że jeśli mama wejdzie pod opiekę hospicjum, to automatycznie straci świadczenia/diagnost ykę z przychodni, w tym jego. Czy tak będzie? Szukam wszędzie informacji o tym z NFZ, ale nic nie mogę znaleźć. Czy mogliby Państwo mi pomóc, czy opieka hospicyjna wyklucza opiekę lekarza rodzinnego?
_________________________________________
Wg rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej (z 2018 roku) jest jedynie taki przepis: "§ 8 ust.3: Świadczeniobiorcom korzystającym ze świadczeń gwarantowanych realizowanych w hospicjum domowym dla dorosłych albo hospicjum domowym dla dzieci do ukończenia 18. roku życia nie przysługują świadczenia gwarantowane z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej udzielane w warunkach domowych oraz świadczenia z zakresu rehabilitacji leczniczej udzielane w warunkach domowych." Świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej nie zostały zaliczone do świadczeń, których nie można łączyć ze świadczeniami opieki paliatywnej i hospicyjnej. Nie ma też podstaw prawnych do wypisania pacjenta od lekarza rodzinnego w związku z jego przyjęciem do hospicjum domowego.
Cytować
#40 Agnieszka 2019-03-15 09:06
Moja mama jest w ostatniej fazie choroby nowotworowej. Kiedy była w domu, byłam na L4 na opiekę nad mamą. Niestety jej stan się pogorszył i trafiła do szpitala. Teraz lekarz nam sugeruje przeniesienie mamy do hospicjum stacjonarnego. Czy mogę wykorzystać pozostałe dni zwolnienia na opiekę nad mamą, do odwiedzenia jej w hospicjum?
____________________________________________
Zwolnienie z pracy na opiekę otrzymuje się w przypadku konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny.
Cytować
#39 Jola 2019-03-14 19:43
Czy można złożyć dokumenty do kilku hospicjów? Mama jest w terminalnej fazie choroby nowotworowej. Leczenie zostało już dawno zakończone. Szpital nie jest w stanie naszym zdaniem zapewnić komfortu umierania i dostatecznie zniwelować mamie bólu. Zależy nam na jak najszybszym znalezieniu miejsca w hospicjum.
____________________________________________
Teoretycznie tak. Warto jednak pamiętać, by poinformować pozostałe placówki, jeśli chora zostanie już gdzieś przyjęta, żeby nie tworzyć sztucznej kolejki.
Cytować
#38 Teresa 2019-03-11 15:31
Moja koleżanka mieszkająca w Elblagu ma pod opieka 96letnia mame. Ta mama wymaga 24 godzinnej opieki całkowitej opieki. Koleżance trudno nawet jechac do przychodni po leki dla mamy. Powiedziano jej że opieka paliatywna jest tylko dla pacjentów nowotworowych.
__________________________________________
Skierowanie do hospicjum wystawia lekarz. Głównie są to osoby w ostatnim etapie choroby nowotworowej. Inne choroby to: będące następstwem chorób zapalnych ośrodkowego układu nerwowego (OUN); układowy zanik pierwotny, zajmujący ośrodkowy układ nerwowy (OUN); choroba wywołana przez wirus ludzki upośledzenia odporności (HIV); kardiomiopatie; niewydolność oddechowa niesklasyfikowana gdzie indziej; owrzodzenia odleżynowe. Jeśli mama koleżanki nie cierpi z powodu tych schorzeń można dowiedzieć się o możliwość opieki ze strony długoterminowej opieki pielęgniarskiej lub pielęgniarki środowiskowej z przychodni.
Cytować
#37 DOROTA 2019-02-12 22:08
Witam, mam pytanie czy lekarz bez tzw. oszacowania możliwości opiekuńcze rodziny może zadecydować, ze pacjent zostanie skierowany do domowej, a nie stacjonarnej opieki paliatywnej? Aktualnie pacjent wymaga 24h opieki. Ja nie mieszkam w tej miejscowości, nadal pracuje, ze względu na problemy zdrowotne nie mam możliwości podjąć się takiej całodobowej opieki. Dlaczego lekarz nie pytając o możliwości rodziny (jestem sama) proponuje wyłącznie domowa opiekę paliatywną? Cz może odmówić skierowania do stacjonarnej opieki? Proszę o pomoc.
________________________________________
O skierowaniu chorego do określonej opieki decydują kryteria związane ze stanem pacjenta. Jeśli są spełnione, kwalifikują do wszystkich form danej opieki, w tym przypadku hospicyjnej. Stąd też lekarz nie powinien ograniczać dostępności do formy stacjonarnej, skoro chory powinien być objęty opieką hospicyjną. Chyba, że nie chce jej chory.
Cytować
#36 Tomasz 2019-02-05 11:48
Witam, moja babcia doznała tydzień temu poważnego udaru mózgu. Leży w szpitalu na oddziale poudarowym. Od tego czasu pozostaje nieprzytomna. Nie jest w stanie funkcjonować samodzielnie i musi pozostać pod fachową opieką i pod kontrolą specjalisty. Pozostaje hospicjum, jednak mój tata został z tym problemem sam. Hospicja i lekarze w żaden sposób nie pomagają, nie informują go co w tej sytuacji robić, przerzucając się odpowiedzialnością. Stąd moje pytanie i prośba - od czego zacząć, czy to lekarz powinien prowadzić, skierować do hospicjum, czy wszystko zostaje na głowie rodziny/opiekunów i radźcie sobie sami?
___________________________________________
Tak, skierowanie do hospicjum wystawia lekarz, zwykle jednak choremu w ostatniej fazie choroby nowotworowej. W innym przypadku może skierować chorą osobę na przykład do zakładu opiekuńczo-lecznicze go (ZOL) lub innego ośrodka opieki długoterminowej.
Cytować
#35 Kasia 2019-02-02 21:48
Nie wiem jak zacząć... moja mama już od dłuższego czasu zmaga się z tym paskudnym rakiem piersi teraz już są przerzuty do kości...przeszła chemię czerwoną po pół roku dostała biała którą po 4 razach lekarz przerwał bo tak się źle czuła. Mama mieszka z tata w Polsce ja za granicą, jestem jedynaczka i od wczoraj dowiedziałam się od lekarza amazonek że chyba czeka będzie mamę objąć hospicjum domowym. Nie wiem jak to mamie powiedzieć, siedzę tu i cały czas becze jak bóbr, może macie jakąś radę jak sobie z tą sytuacją poradzić.
Pozdrawiam Was serdeczne
Kasia
_______________________________
Pani Kasiu,
to bardzo ciężka sytuacja dla mamy, dla Pani i całej rodziny. Od długiego czasu zmagacie się z chorobą i trudami leczenia. Z tego co Pani napisała wynika, że optymalne rozwiązanie w tej sytuacji, sugerowane przez lekarza, to objęcie mamy opieką hospicyjną. Jak to mamie przekazać? Obowiązek przekazania informacji o zmianie leczenia spoczywa na lekarzu prowadzącym. Natomiast Pani zadaniem jest dowiedzieć się jak najwięcej prawdziwych, a niestereotypowych informacji o opiece hospicyjnej. Warto pamiętać, że opieka hospicyjna:
- nie oznacza zaprzestania leczenia, tylko zmianę leczenia; leczy się objawy choroby; niektórzy chorzy otrzymują tzw. paliatywną chemię lub radioterapię, jeśli może to przynieść im korzyść
- polega na polepszaniu jakości życia, co oznacza łagodzenie dolegliwości wynikających z leczenia czy choroby,
- oznacza lepszy dostęp do specjalistów – lekarza, pielęgniarki, psychologa, rehabilitanta, pracownika socjalnego czy wolontariusza – o co często trudno w trakcie leczenia onkologicznego; oznacza to też lepszą kontrolę dolegliwości, możliwość dłuższej rozmowy ze specjalistą w domu (hospicjum domowe) lub na oddziale (hospicjum stacjonarne lub oddział paliatywny w szpitalu), to ważne nie tylko dla chorego, ale też dla jego opiekunów!
- nie stosuje się uporczywej terapii
Więcej informacji o hospicjum znajdzie pani na stronie http://hospicja.pl/o-hospicjum/12-mitow-na-temat-hospicjum

To co poza wiedzą, może Pani zrobić dla swojej mamy, to być uważnych słuchaczem czyli:
- być cierpliwym w stosunku do obaw mamy,
- więcej słuchać niż mówić,
- nie zaprzeczać obawom Pani mamy czy jej uczuciom, jeśli słowom towarzyszą emocje – to nie jest czas na tłumaczenie, tylko na przyjęcie emocji, wysłuchanie czy podzielenie się własnymi uczuciami i obawami,
- być uczciwym, odpowiadać na pytania mamy, zgodnie ze sztuką przekazywania trudnych informacji (od ogólnych informacji do coraz bardziej szczegółowych, w miarę pojawiania się kolejnych pytań), lepiej powiedzieć „nie wiem” niż udawać - na niektóre pytania nie ma odpowiedzi,
- poszukać dla siebie wsparcia, opiekun też tego potrzebuje. Trudno udźwignąć rozpacz i cierpienie bez dzielenia się uczuciami i myślami z zaufanymi bliskimi osobami. Konsultacja z psychologiem bywa też dobrym pomysłem. Wsparcie siebie pomaga być dobrym słuchaczem.

Jeśli w otoczeniu są dzieci, związane z Pani mamą, to warto również je wprowadzić w sytuację. Uniwersalne zasady rozmawiania o chorobie, które dotyczą nie tylko rozmów z dziećmi, zawarte są na naszym portalu Tumbo Pomaga: http://www.tumbopomaga.pl/kategoria-dla-rodzicow-i-opiekunow/607-rozmowy-z-dziecmi#faqnoanchor

Jeśli chciałaby Pani dowiedzieć się więcej jak rozmawiać z mamą o lęku, cierpieniu czy hospicjum, to zapraszam do kontaktu bezpośredniego lub przez telefon (7.00-15.00 w dni powszednie, tel. 606 859 951).
Pozdrawiam Panią bardzo serdecznie!
Agnieszka Paczkowska, Psycholog Hospicjum ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku
Cytować
#34 Anna 2019-01-13 18:48
dzień dobry, Babcia półtora miesiąca temu spadła ze schodów. w tym czasie jej stan zdrowia bardzo sie pogorszył. 4 dni temu została przewieziona do szpitala ponieważ nie można było jej dobudzic. Trafiła na oddział geriatryczny. W tej chwili jest w letargu, nie ma z nia kontaktu. Ma wielonarządową niewydolność. Nie chce jeść ani pić. Cały czas odczuwa ogromny ból, przeczulica całego ciała. Czy istnieje możliwość umieszczenia jej w hospicjum oraz uśmierzenia bólu?
__________________________________________
Decyzja o leczeniu bólu ma charakter bardzo indywidualny. Musi uwzględnić wszystkie choroby, na jakie cierpi pacjent. Najlepiej sytuacje zna lekarz prowadzący i on podejmuje decyzje co do leków. Jeśli Pani Babcia jest na oddziale geriatrycznym, to powinna uzyskać podobne wsparcie przeciwbólowe, jak w hospicjum.
Cytować
#33 Kasia 2019-01-09 12:36
Witam,
Choremu na raka (w stanie który nie kwalifikuje sie już do leczenia) oraz jego rodzinie zależy na opiece w hospicium domowym. Niestety lekarz prowadzący w szpitalu nie chce dać skierowania. Chciałam się dowiedzieć, czy istnieje jakaś podstawa prawna na podstawie której lekarz ma obowiązek na żądanie rodziny wystawić takie skierowanie bądź czy istnieje zapis na podstawie którego może odmówić wypisania pacjentowi skierowania go do hospicjum DOMOWEGO,jeśli szpital nie ma już żadnej możliwości pomocy pacjentowi(sam taką informacje podaje rodzinie pacjenta) i chce go skierować na oddział paliatywny. Dodać należy, że pacjentowi potrzebny jest sprzęt, którym dysponują hospicja domowe (koncentrator tlenu) i pomoc pielęgniarki w ew. zakładaniu kroplówek. Rodzina również ze swojej strony ma możliwość zapewnienia w razie potrzeby dodatkowych wizyt pielęgniarki czy lekarza.
______________________________________
Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta przewiduje prawo pacjenta do świadczeń zdrowotnych odpowiadających wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej. W świetle tego prawa pacjent, powinien zostać skierowany do opieki paliatywnej, jeśli jest uprawniony do świadczeń zdrowotnych w ramach ubezpieczenia zdrowotnego i spełnia warunki dot. stanu zdrowia, kwalifikujące jego do świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej.
Zgodnie z art. 37 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty: „W razie wątpliwości diagnostycznych lub terapeutycznych lekarz z własnej inicjatywy bądź na wniosek pacjenta lub jego przedstawiciela ustawowego, jeżeli uzna to za uzasadnione w świetle wymagań wiedzy medycznej, powinien zasięgnąć opinii właściwego lekarza specjalisty lub zorganizować konsylium lekarskie.”

Przepis ten przewiduje obowiązek skierowania pacjenta do opieki specjalistycznej w sytuacji, gdy w świetle zasad wiedzy medycznej pacjent opieki takiej wymaga. Jeżeli pacjent spełnia kryteria kwalifikujące jego do opieki paliatywnej i hospicyjnej przewidziane w ROZPORZĄDZENIU MINISTRA ZDROWIA z dnia 29 października 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej to lekarz ma obowiązek poinformować jego o możliwości takiej opieki i wystawić skierowanie. Obowiązek ten w tym przypadku ciąży na lekarzu ubezpieczenia zdrowotnego, którym jest także lekarz pracujący w szpitalu w ramach kontraktu z NFZ. Kryteria kwalifikujące to stwierdzenie u pacjenta choroby określonej w wykazie zawartym w ww. Rozporządzeniu, nieuleczalnej, postępującej, ograniczającej życie.
Skierowanie jest ogólne i pozwala choremu wybranie dogodnej dla niego placówki.
dr n. med. mgr prawa Leszek Pawłowski
Cytować
#32 Marek 2019-01-06 18:48
Witam, moja mama lat 82, przytomna, po udarze, z przerzutami rakowymi pochodzącymi z pęcherzyka żółciowego, z niedowładem ud z powodu płytek naciskających kręgosłup (rezonans) jutro 7 stycznia 2019 ma być wypisana z Interny. Będąc onkologiczna w szpitalu twierdzą, że nie może być przyjęta na szpitalny oddział rehabilitacyjny. Czy kwalifikuje się do hospicjum?
_____________________________________________
Z Pana opisu wydaje się, że tak. Ostateczną decyzję i skierowanie do hospicjum wydaje lekarz.
Cytować