Ważne pytania

Klauzula INFORMACYJNA
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Fundacja Hospicyjna, z siedzibą w Gdańsku, przy ul. Chodowieckiego 10;
2) kontakt z Inspektorem Ochrony Danych Osobowych - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;
3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu nawiązania kontaktu na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. f ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. jako usprawiedliwionego interesu Administratora;
4) odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa oraz podmioty będące zaangażowane w kontakt;
5) Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres 2 lat;
6) posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania;
7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego;
8) podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże niepodanie danych może skutkować niemożliwością nawiązania kontaktu.

Zadaj pytanie lub poszukaj odpowiedzi.

Komentarze  

#68 Łukasz 2019-09-13 11:43
Witam. Moja babcia przeszła ciężki, już trzeci udar. Wymaga całodobowe opieki,sama nic koło siebie nie zrobi. Dodatkowo ma już odleżyny. Starałem się o miejsce w jakimś domu opieki ale MOPS nie pomógł. Babcia mieszka sama. Ja przez opiekę nad nią straciłem pracę. 22 sierpnia urodziło nam się trzecie dziecko, a mamy malutkie mieszkanie, bo zaledwie 40m kw, więc nie ma warunków na przyjęcie tak ciężko chorej osoby. Gdzie szukać pomocy, aby zapewnić babci godne warunki? Proszę o pomoc i pozdrawiam
____________________________________________
Panie Łukaszu, proszę zorientować się czy jest w pobliżu zakład opiekuńczo-leczniczy (ZOL). ZOL obejmuje opieką osoby, które są niesamodzielne, potrzebują pielęgnacji i stałej kontroli lekarskiej. Warto również zgłosić się do przychodni i poprosić o pomoc pielęgniarki środowiskowej (opieka w domu) na czas oczekiwania na przyjęcie do ZOLu.
Cytować
#67 Monika 2019-09-09 18:55
Dobry wieczór,
mam pytanie: diagnoza-nowotwór złośliwy nieoperacyjny, zalecana chemioterapia/radiot erapia, która nie wyleczy, ale da mi kilka tygodni, miesięcy życia. Jeżeli nie poddam się leczeniu, a będzie się już działo ze mną źle, będę miała szansę przyjęcia do hospicjum?
____________________________________________
Szanowna Pani, bardzo konkretnie opisała pani swoja obecna sytuację. Oczywiście, pacjent ma prawo nie poddać się proponowanemu leczeniu. Czasem trudno jest samemu rozeznać się w sytuacji, wielu chorych żałuje pochopnie podętych decyzji, i tych związanych z leczeniem, jak i tych związanych z jego zaprzestaniem. Dlatego ważne jest by w tym czasie móc rozmawiać o dylematach z bliskimi, zasięgać informacji od specjalistów. A z ostateczna decyzją nieco poczekać, by móc ochłonąć. Niektórzy chcą walczyć, nawet jeśli to kilka procent szans. Inni szacują koszty, jakość życia w chorowaniu. Ma pani prawo postąpić zgodnie z pani wiedzą i wartościami.
Cytować
#66 Natalia 2019-08-10 20:51
Witam ! Mam znajomego,osobę 85 letnią,samotnie mieszkającą,nie mającą żadnej rodziny,chorą na nowotwór,obecnie przebywającą w szpitalu.
Obecnie osoba ta wymaga całkowitej opieki paliatywnej,absolutn ie nie jest w stanie niczego przy sobie zrobić a szpital wyczerpał już możliwości leczenia.Moje pytanie jest następujące; czy obowiązkiem szpitala jest załatwienie wszelkich formalności związanych z przeniesieniem chorego do hospicjum?
______________________________________
Dzień dobry. Decyzja o konieczności objęcia chorego opieką hospicyjną, u kresu życia, należy do lekarza. Szpital może zgłosić chorego do hospicjum. Warto sprawdzić, czy w strukrurach szpitala nie ma oddziału opieki paliatywnej. Jeśli wymagane jest leczenie przeciwbólowe, ale chory nie wymaga jeszcze opieki hospicyjnej, może zostać zgłoszony do poradni medycyny paliatywnej, funkcjonującej w ramach hospicjum.
Cytować
#65 Sylwia 2019-07-22 08:45
Witam.
Moja sytuacja jest bardzo podobna do sytuacji pani Magdy. Moja mama choruje na raka piersi z przerzutami do kości. Również jest trakcie terapii hormonalnej. Większość dnia spędza w łóżku leżąc ze względu na liczne złamania w kręgosłupie i ta pozycja jest dla niej najwygodniejsza. Nie potrzebuje jeszcze dziennej opieki przy higienie osobistej, ubraniu się, potrafi sama zjeść czy pójść do toalety choć sprawia jej to trudność. Nie jest w stanie zając się sprawami domowymi (sprzątanie, pranie itp), robieniem zakupów i gotowaniem. Na szczęście nie musi bo mieszkam z nią. Jednak widzę, że jest coraz słabsza i bardzo chudnie. Pojawia się też zanik mięśni. Moje pytanie brzmi czy moja mama kwalifikowałaby do hospicjum domowego? Pozdrawiam
____________________________________________
Dzień dobry. Jeśli chodzi o opiekę hospicyjną jest ona dedykowana osobom w ostatnim etapie choroby. Nie wiemy też, czy Pani Mama otrzymuje kroplówki na wzmocnienie kości. Proszę jeszcze poszukać Poradni Medycyny Paliatywnej (wiele działa przy hospicjach), której lekarz oceni, czyjuż jest potrzebna opieka hospicyjna.
Cytować
#64 Magda 2019-07-14 15:56
Witam. Moja mama choruje na raka piersi z przerzutami do kosci. Jest w trakcie terapii hormonalnej (raz w miesiacu). Wiekszosc dnia spedza w lozku lezac ze wzgledu na liczne zlamania w kregslupie i ta pozycja jest dla niej najwygodniejsza. Potrzebuje dziennej opieki przy higienie osobistej, ubraniu sie, choc potrafi sama zjesc czy pojsc do toalety. Nie jest w stanie zajac sie sprawami domowymi (sprzatanie, pranie itp), robieniem zakupow i gotowaniem. Odwiedzilam hospicjum stacjonarne i zauwazylam ze tam przebywajace osoby sa jednak juz w "bardzo terminalnym" stadium raka, wiec z gory odrzucilam te opcje. Wiem, ze mama by popadla w depresje bedac tam. Bardzo prosze powiedziec czy mama kwalifikowalaby sie do ZOL-u? Dziekuje za odpowiedz!
__________________________________________
Dzien dobry. Tak jak Pani zauważyła, opieką hospicyjną otaczane są osoby u kresu życia. W przypadku pozostałych chorych pomóc mogą zespoły opieki długoterminowej. Jednak do stacjonarnych zakładów opiekuńczo-leczniczy ch nie mogą być przyjmowane osoby kwalifikujące się do domów pomocy społecznej, lub takie, u których podstawowym wskazaniem do objęcia opieką jest trudna sytuacja socjalna albo zaawansowana choroba nowotworowa.Pobyt w ZOLu jest czasowy.
Cytować
#63 Klaudia 2019-07-12 22:44
Witam. Mój ojciec jest chory na ataksje rdzeniowo-móżdżkowa SCA1. Moje pytanie brzmi: czy z taką choroba kwalifikuje się do hospicjum? Etap bardzo zaawansowany.
__________________________________________
Dzień dobry, tak, Pani ojciec kwalifukuje się do opieki hospicyjnej.
Cytować
#62 Ola 2019-07-10 09:20
Dzień dobry, teściowa trafiła na oddział leczenia paliatywnego w ostatniej fazie choroby nowotworowej. Nieoperacyjny guz nacieka na narządy wewnętrzne, przez co teściowa cierpi bardzo silny ból uniemożliwiający jej normalne funkcjonowanie. Leki doustne przepisywane przez lekarza hospicjum domowego działają słabo, a często wcale nie działają. Do tego teściowa nagle, z dnia na dzień przestała chodzić, nie może usiąść, ani nawet samodzielnie odwrócić się na bok, pojawił się też stan silnego splątania. Po kilku dniach na oddziale jej stan się poprawił, a leki przeciwbólowe tam stosowane przyniosły ulgę w bólu. Nie zmienia to faktu, że teściowa jest w pełni niesamodzielna. Pytanie brzmi następująco - czy lekarz prowadzący może wypisać chorego w takim stanie, jeśli on sam bardzo tego nie chce, a rodzina nie jest w stanie zapewnić mu opieki w domu zapewniającej godne umieranie.
_________________________________________
Dzień dobry, z opisu wynika, że potrzebna jest całościowa opieka nad Pani teściową i leczenie przeciwbólowe. Ostatni etap choroby nowotworowej to czas, gdy najlepiej na potrzeby chorego i rodziny odpowie opieka paliatywno-hospicyjn a. Może odbywać się w systemie stacjonarnym (oddział paliatywny w strukturach szpitala lub hospicjum) lub w warunkach domowych. Są też takie formy opieki, jak opieka dzienna lub Poradnia Medycyny Paliatywnej, ale wydaje się, że Pani teściowa wymaga opieki całodobowej. Proszę sprawdzić dostęp do opieki paliatywno-hospicyjn ej w Pani okolicy. Warto porozmawiać też z lekarzem o realnej sytuacji Pani teściowej, zadać pytanie o scenariusze rozwoju choroby (czym charakteryzować się będzie rozwój choroby). Warto też wprost zapytać o czas pobytu jej w tym miejscu. Oddziały hospicyjne czy paliatywne w szpitalu przeznaczone są dla osób u kresu życia, wymagających opieki, której nie da się świadczyć w warunkach domowych lub ambulatoryjnych, mając na uwadze dobro chorego i jakość jego życia. Opieką w tych miejscach otaczany jest do końca swojego życia, chyba, że przebieg choroby zmienia się, dolegliwości stabilizują się, co pozwala na okresowe pobyty w domu lub wypis do domu. Zachęcamy do otwartej rozmowy z lekarzem na ten temat.
Cytować
#61 Córka 2019-07-02 13:59
Dzień dobry, wraz z przyjęciem mojej mamy do hospicjum, zażądano od nas czyli od rodziny podpisania zgody. Treść tej zgody zawiera informacje, że do dwóch godzin od śmierci mamy (bez względu na porę dnia czy nocy) mamy odebrać telefon i podać nawę firmy pogrzebowej. W przeciwnym wypadku hospicjum powiadamia własny zakład pogrzebowy. Podsumowując musimy już teraz za życia mamy wybrać jej zakład pogrzebowy. Czy jest to zgodne z prawem i ludzkie? Przecież do hospicjum trafia pacjent i opieką ma być objęta również jego rodzina. Takie przymuszanie do tego typu oświadczeń i szukania zakładów pogrzebowych za życia człowieka, jest niehumanitarne, nieludzkie, dobijające i chyba niezgodne z prawami człowieka?
Proszę o radę.
_____________________________
Z pewnością nie jest to właściwy moment na tego typu pytania. Hospicja starają się otaczać osoby chore opieką, zapewnić poczucie bezpieczeństwa im i ich rodzinom. Mamy nadzieję, że opisana przez Panią sytuacja nie jest powszechna (nie powinna być). Może warto podzielić się swoimi odczuciami z osobą zarządzającą placówką, by uświadomić znaczenie problemu.
Cytować
#60 Dorota 2019-06-16 19:13
Witam. Moja teściowa dwa tygodnie temu doznała udaru mózgu krwotocznego.Cały czas leży w szpitalu, podpięta pod aparatami.Była intubowana, nie oddycha samodzielnie,na rurkę intubacyjna, podpięta pompę insulinowa, bo jest cukrzykiem. Cały czas w śpiączce nie otwiera oczu, nie porusza się,nie je,nie załatwia.Dwa tygodnie pod kroplówką.Rokowania nie są dobre,lekarze twierdzą że stan jest krytyczny i w każdej chwili może umrzeć,a jeżeli przeżyje to nie będzie chodzić,mówić,pół mózgu nie funkcjonuje, czyli życie jak roślinka.Pytanie czy w momencie gdy lekarze stwierdza że dłużej nie mogą jej już trzymać w szpitalu to możemy starać się o hospicjum? Nie mamy warunków na to aby zająć się teściowa.Mamy dwoje małych dzieci, które zresztą z nią są w jednym pokoju bo mamy tylko dwa pokoje w mieszkaniu.Obydwoje z mężem pracujemy. Teściowa trzeba będzie się zajmować 24h na dobę.Czy możemy się starać o hospicjum i czy lekarze mogą wypisać ja że szpitala w takim stanie? pomóżcie!!! Pozdrawiam, Dorota
________________________________________
Pani Doroto, to trudna sytuacja. Możliwe, że Pani teściowa nie będzie mogła być objęta opieką hospicyjną ze względu na rodzaj choroby. Proszę zorientować się, czy jest miejsce w ZOLu (zakład opiekuńczo-leczniczy ), który udziela całodobowych świadczeń zdrowotnych, obejmujących leczenie, pielęgnację i rehabilitację osób, które nie wymagają hospitalizacji, ale ze względu na stan zdrowia i brak możliwości funkcjonowania w domu potrzebują stałej opieki fachowego personelu.
Cytować
#59 sylwia 2019-06-16 06:30
witam; opiekuję się rodzicami; tato leżący od 13 lat; mama- ostra demencja; hospicjum domowe - jest takie coś? chciałabym otrzymać pomoc od pielęgniarek, lekarzy. mieszkam na wsi.
_____________________________________________
Tak, jest taka forma opieki jak hospicjum domowe. Mogą z niej skorzystać chorujący na schorzenia terminalne nowotworowe oraz: schorzenia będące następstwem chorób zapalnych ośrodkowego układu nerwowego (OUN); układowy zanik pierwotny, zajmujący ośrodkowy układ nerwowy (OUN); chorobę wywołaną przez wirus ludzki upośledzenia odporności (HIV); kardiomiopatie; niewydolność oddechową niesklasyfikowana gdzie indziej i owrzodzenia odleżynowe. Konieczne jest skierowanie od lekarza. W innych przypadkach można szukać pomocy w domowej opiece długoterminowej.
Cytować