Ważne pytania

Klauzula INFORMACYJNA
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Fundacja Hospicyjna, z siedzibą w Gdańsku, przy ul. Chodowieckiego 10;
2) kontakt z Inspektorem Ochrony Danych Osobowych - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;
3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu nawiązania kontaktu na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. f ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. jako usprawiedliwionego interesu Administratora;
4) odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa oraz podmioty będące zaangażowane w kontakt;
5) Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres 2 lat;
6) posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania;
7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego;
8) podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże niepodanie danych może skutkować niemożliwością nawiązania kontaktu.

Zadaj pytanie lub poszukaj odpowiedzi.

Komentarze  

#78 karol 2019-11-06 15:33
witam.moja mama ma raka wielonarządowego z przerzutami do mózgu. musi być pod stałą opieką, nie je samodzielnie, nie porusza się itd... dostałem zwolnienie opiekuńcze z pracy od jej lekarza. będąc na zwolnieniu udało się załatwić miejsce w hospicjum. czy moge kontynuować zwolnienie i opiekę nad matką gdy mama jest w hospicjum?
___________________________________________
Witam, Zwolnienie przysługuje w przypadku konieczności osobistego sprawowania opieki nad członkiem rodziny w domu i czasowej niezdolności do pracy z tego powodu.
Cytować
#77 Grażyna 2019-11-04 15:38
Witam,
opiekuję się moją 94 letnią leżącą babcią. W tej chwili doszły odleżyny na tyłku dość duża i na pięcie. Chirurg zlecił opatrunki ze srebra, gdyż jest martwica. Babcia ma też problemy z mówieniem i połykaniem, robię jej papki i pije ze strzykawki.
Są dni, że jest lepiej, sa takie jak dziś, że śpi i ma problem z połykaniem. Trzy tygodnie temu prosiłam naszego lekarza rodzinnego, żeby przyszedł do babci z wizytą domową, gdyż stan jej diametralnie się pogorszył. Niestety odmówił mi wizyty, argumentując tym, że ma pełno takich 90 latków i cyt.: "Po co mam przyjść, pytam się, po co, żeby wody jej dać się napić!?" Przyszedł inny lekarz prywatnie, który stwierdził u babci infekcję i przepisał antybiotyk. Słyszałam o opiece paliatywnej, czytałam tu na Waszej stronie, że nie tylko z rakiem. Tylko dlaczego w rzeczywistości jest inaczej i mogą korzystać osoby tylko z rakiem? Właśnie taka opieka byłaby mojej babci potrzebna a dla ogromne wsparcie, gdyż niestety zostałam z tym sama a wokół szerzy się ZNIECZULICA. To, że moja babcia ma 94 lata, nie znaczy, że mam ją zostawić bez pomocy, bo już swoje przeżyła. Okropne!
___________________________________
Dzień dobry, pani Grażyno. W tej sytuacji ma Pani prawo do wizyty domowej lekarza. Jeśli jej odmawia,, może Pani poprosić o to, by swoją decyzję przedstawił w formie pisemnej. Jego wizyta jest ważna, ponieważ może on dla Pani Babci dać skierowanie do hospicjum (ze względu na odleżyny), lub do opieki długoterminowej (domowej). Może Pani także skorzystać z pomocy pielęgniarki środowiskowej z przychodni.
Cytować
#76 Aleksandra 2019-10-21 18:03
Dzień dobry. U mojej mamy jakiś czas temu stwierdzono przerzut z jelita grubego. Jest po kilku chemiach. Do tej pory dojeżdżała na terapie. Złapała jednak jakas infekcje. Przestała jeść i pic i ostatecznie 2 tygodnie temu trafiła do szpitala. Wyniki ponoć nieco się poprawiły. Lekarz zaczyna myslec o wypisaniu mamy. Wspomniał o dziennym hospicjum. I tu pojawia sie problem. Tata jest wiekowym i tez schorowanym człowiekiem. Ja z siostra pracujemy. Dodam ze mama jest leżącą, nie poruszająca sie juz osoba. Ma spore odleżyny już. Jest cewnikowana. W jaki sposób ma zostać objęta opieka dzienna kedynie? Wg wcześniejszych wpisów, może się nie kwalifikować do całodobowego hospicjum. Ale jak to miałoby wyglądać w domu?_
______________________________________-
Dzień dobry, jeśli Pani Mama cierpi na chorobę nowotworową w końcowym jej etapie i ma odleżyny kwalifikuje się do opieki hospicyjnej. Skierowanie do hospicjum wypisuje lekarz. Może być to hospicjum domowe lub stacjonarne. W przypadku domowego do chorego do domu przyjeżdża lekarz (2 razy w miesiącu), pielęgniarka (2 razy w tygodniu), rehabilitant, psycholog i duchowny. Powinna być też możliwość wypożyczenia potrzebnego sprzętu.
Cytować
#75 Janka Turczyn 2019-10-19 15:36
Witam, mój tata jest w ostatnim stadium raka płuc,ma tętniaka aorty brzusznej. Po ostatniej wizycie w szpitalu odstąpiono od leczenia. W ostatnich dniach amputowano mu drugą nogę bo doszła gangrena. Nie jest świadom tego co się koło niego dzieje, nie jest w żaden sposób samodzielny. Jak jest realna szansa, że dostanie się do hospicjum bezpośrednio po wyjściu ze szpitala??? Wiem, że są długie kolejki ale nie jesteśmy w stanie w odpowiedni sposób się nim zająć w domu._
____________________________________________
Dzień dobry,
lekarz musi wystawić skierowanie do hospicjum i wtedy trzeba zgłosić chorego do opieki. Czasami rzeczywiście trzeba poczekać. W tym czasie, jeśli jest taka możliwość, można poprosić o wizyty zespołu hospicjum domowego lub poradni medycyny paliatywnej.
Cytować
#74 Nicola 2019-10-13 06:35
Mam pytanie. Czy w hospicjum można odwiedzać tylko rodzinę i bliskich czy też osoby obce? Jeśli ta druga opcja to czy trzeba wtedy zostać wolontariuszem czy Mona przychodzić we własnym zakresie? Czyli na przykład odwiedzać daną osobę/osoby (nie z rodziny) w dogodnym dla siebie momencie? I czy mogą to robić osoby poniżej 18 roku życia?
__________________________________________
Dzień dobry,
towarzyszenie osobom ciężko chorym to bardzo cenne wsparcie, ale także odpowiedzialne.Dlate go dobrze jest się do niego przygotować. Taką możliwość daje wolontariat. Z zasady do wolontariatu opiekuńczego (bezpośrednia pomoc chorym) pprzyjmowane są osoby dorosłe (lub te, które ukończyły 16 lat za zgodą opiekunów), po ukończeniu szkolenia, które powinna przygogotwać placówka. O możliowściach współpracy na zasadzie wolontariatu zawsze trezba i warto porozmawiać z jego koordynatorem, by uzgodnić najlepsze rozwiązanie dla obu stron.
Cytować
#73 Pawel 2019-10-04 17:37
Witam mam pytanie mój tata przebywa obecnie w szpitalu i stwierdzono u niego degradację mózgu, czyli jak to lekarz powiedział ze mój tata już prawie nie ma mózgu jest osoba leżąca i wymagajaca stalej opieki. Czy taka osoba ma prawo skorzystać z opieki hospicjum?
___________________________________________
Dzień dobry,
z opieki hospicyjnej dla dorosłych korzystają osoby u kresu życia, w ostatnim etapie choroby nowotworowej, układowego zaniku pierwotne zajmującego ośrodkowy układ nerwowy, następstw chorób zapalnych ośrodkowego układu nerwowego (OUN); chorób wywołanych przez wirus HIV; kardiomiopatie; niewydolność oddechową i owrzodzenia odleżynowe. Możliwe (ważne są wyniki, w tym rezonansu mózgu), że miejscem, z którego opieki może skorzystać pana Tata powinien być zakład opiekuńczo-leczniczy .
Cytować
#72 Agnieszka 2019-10-03 17:30
Dzien dobry.
Mam pytanie. Jestem samotna matka dwojki dzieci. Moja mama pochorowala sie na raka trzustki. W dodatku zlamala noge jest po operacji. Najprostsze rzeczy sprawiaja jej problem. Ma problem z.poruszaniem sie. Do tego dochodza zaburzenia rytmu serca,biegunki. Jest po 7 chemii. Niby sie lekko guz trzustki zmniejszyl i onkolog chcialby operować, ale czekamy w szpitalu na konsultacje chirurga. I tutaj mam pytanie. Moja mama wymaga calodobowej opieki. Ja jako samotna matka i też osoba niepelnosprawna mam prawo umiescic mame w hospicjum gdzie bedzie miala calodobowa opieke? Rokowania na wykeczenie raka nie sa pewne a wiem ze sama nie dam rady z opieka nad nia i nad dziecmi. Nie mam co liczyć na pomoc rodziny. W tej chwilii jest mama w szpitalu z zaburzeniem pracy serca.
_________________________________________
Dzień dobry,
ponieważ pani Mama nie jest w ostatnim etapie choroby i leczenie przyczynowe nie zostało zakończone, hospicjum nie jest miejscem, do którego powinna trafić. Proszę dowiedzieć się o możliwość uzyskania pomocy pielęgniarki środowiskowej (w przychodni), w zależności od sytuacji także pielęgniarskiej opieki długoterminowej lub pomocy społecznej.
Cytować
#71 Ewa 2019-09-30 19:10
Dzień dobry,
Mama jest pod opieką hospicjum (domowa opieka paliatywna) jednak mam pytanie, czy jest możliwość zmiany tego hospicjum na inne?
_____________________________________________
Dzien dobry,
formalnie tak, jeśli jest inne hospicjum i obejmuje swoim działaniem dany obszar.
Cytować
#70 Marek 2019-09-27 16:41
Witam moja babcia przebywa w hospicjum na stałe i mam pytanie czy jest tam wtedy meldowana? Dziękuję za odpowiedź.
_________________________________________
Dzień dobry, z założenia w hospicjum przebywają osoby w ostatnim etapie choroby. Nie są tam meldowane.
Cytować
#69 Bogdan 2019-09-25 13:41
Moja mama przebywa obecnie w hospicjum 7 miesięcy. Mam pytanie czy jest przepis który reguluje czas pobytu w takim ośrodku i czy lekarz może pacjenta chorego wypisać do domu.
__________________________________________
Dzień dobry,
nie ma przepisu, który określa limit czasowy pobytu w hospicjum stacjonarnym. Jednak chory powinien spełniać kryteria kwalifikujące do opieki. Ze świadczeń gwarantowanych mogą korzystać pacjenci, u których choroba (zawarta w wykazie) jest postępująca i ograniczająca życie. Wydaje się, że jeśli chory w trakcie pobytu w hospicjum przestanie spełniać te kryteria, może zostać wypisany. Jeśli wciąż je spełnia, a nie wymaga opieki w warunkach stacjonarnych, można zaproponować opiekę domową lub ambulatoryjną (poradnia medycyny paliatywnej). W takim przypadku ostateczna decyzja należy do chorego.Należałoby ocenić stan zdrowia chorej i jeśli nie będzie spełniała kryteriów może zostać wypisana, a jeśli nadal je spełnia, decyzja o przejściu do innej formy opieki paliatywnej (hospicjum domowego lub poradni) należy do chorej.
Cytować