Dobre przykłady - studenci UMK na rzecz opiekunów

Każde działanie na rzecz opiekunów rodzinnych jest bardzo cenne. Może być to wolontariat, sąsiedzka pomoc albo akcja, która zwróci uwagę społeczną na opiekunów. Przykładem tego trzeciego jest kampania "Wspieram wspierających" na rzecz opiekunów osób z chorobami demencyjnymi, przeprowadzona przez studentów III roku Pracy Socjalnej z Wydziału Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Jej głównym celem było ukazanie ważnej roli opiekuna osoby chorej na demencję, ale również  trudności w codziennym funkcjonowaniu chorego i szeroki zakres obowiązków opiekunów. Kampania miała także uświadomić społeczeństwu skalę problemu, pokazać liczbę osób chorych i ich opiekunów. Zachęcała do zostania opiekunem zawodowym i uwrażliwiała na obciążenia, z jakimi muszą zmierzyć się opiekunowie:  https://www.youtube.com/watch?v=oeaPHFyuMw8 

W Polsce na chorobę Alzheimera choruje około 300 tysięcy osób, a choroba ta dotyka przeważnie ludzi powyżej 65 roku życia. Nierozerwalnie wiąże się ona ze sprawowaniem opieki nad chorym przez osoby trzecie.  W Polsce 90% opiekunów to najbliżsi chorego. Niewiele jest chorób, które bardziej niż choroba Alzheimera angażują rodzinę do wieloletniej opieki nad chorym. 

 Kampanię przygotowali: Natalia Wilk, Paulina Urbańska, Monika Witkowska, Kamil Szymczak, Kasia Zawadzka, Justyna Pawlikowska, Monika Frankiewicz, Ilona Ziółkowska, Beata Zalewska, Sylwia Woźnikowska, Martyna Mućko, Roksana Stodólska, Angelika Terpińska, Katarzyna Sokołowska w ramach zajęć "Projekt Socjalny" prowadzonych przez mgr Karolinę Kramkowską.