A może Ty będziesz źródłem supermocy bohatera?

Kilkadziesiąt osób ubranych w żółte peleryny i czarne maski przemierzało 23 i 24 listopada ulice Warszawy. Setki osób w całej Polsce przebrały się, aby wyrazić wsparcie dla tych członków rodzin, którzy opiekują się swoimi ciężko chorymi bliskimi w domach. Superbohaterowie byli również widoczni w social mediach (#amożety). O 12.00 na Dworcu Centralnym odbyło się spotkanie prasowe, na którym przedstawiliśmy ideę ogólnopolskiej kampanii społecznej „Opiekun rodzinny – nie musi być sam”, w której ramach odbył się event. Powiedzieliśmy o wyzwaniach, z jakimi mierzą się opiekunowie rodzinni, możliwościach ich wsparcia.

„Opiekun rodzinny pełni niezwykle ważną i niestety niedocenianą wciąż rolę. Wspiera chorego bliskiego emocjonalnie, pomaga w codziennym życiu, sprawuje opiekę i czuwa nad bliskim 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, czasami przez wiele lat. Zwykle bez wystarczającej pomocy innych. Nietrudno o skojarzenie z superbohaterem, który czerpie siłę z supermocy. Taką siłą dla opiekunów mogą być osoby wspierające ich codziennych, czasami dość prostych z naszego punktu widzenia sprawach ” – mówi Anna Janowicz, koordynatorka kampanii i zarazem prezes Fundacji Hospicyjnej.

Fundacja Hospicyjna zainicjowała tę akcję, inspirując się działaniami angielskiej organizacji Carers UK, która jako jedna z pierwszych zwróciła uwagę na sytuację opiekunów rodzinnych i od lat prowadzi kampanie na ich rzecz. Dzięki prowadzonym tam działaniom już teraz funkcjonuje ustawa Care Act, w której zdefiniowano rolę opiekunów rodzinnych i zobowiązano samorządy do zdiagnozowania ich potrzeb i udzielania adekwatnego do nich wsparcia.

Dzięki badaniom przeprowadzonym w Anglii wiadomo, że na Wyspach ponad 3 miliony ludzi łączy opiekę nad bliskim z pracą, a ponad 2 miliony z powodu tej opieki musiało pracę porzucić. Ekonomiczny koszt odejścia z rynku pracy to kwota 5 bilionów funtów rocznie. Koszt pracy opiekunów w Polsce na razie nie został policzony, ale chcemy zwrócić uwagę na jej szczególny wymiar i nakład oraz stworzyć osobom zajmującym się w domach swoimi ciężko chorymi bliskimi warunki przywracające ich życiu normalność. Jest to istotne zwłaszcza w obliczu zmian demograficznych i starzenia się społeczeństwa. Rekomendacje europejskie i polskie zwracają uwagę na pilną potrzebę stworzenia systemu wsparcia opiekunów rodzinnych. Czasu mamy niewiele.

Ambasadorką kampanii jest aktorka Dorota Kolak, a patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Kampanię wspierają także m.in.: Maciej Florek, Jarosław Bieniuk, Adam Korol, Iwona Guzowska, zespół Lipali. Fundacja Hospicyjna będzie gospodarzem panelu poświęconego prawom opiekunów rodzinnych podczas grudniowego Kongresu Praw Człowieka, który odbędzie się 8 grudnia 2017 roku w Warszawie.