Klauzula INFORMACYJNA
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Fundacja Hospicyjna, z siedzibą w Gdańsku, przy ul. Chodowieckiego 10;
2) kontakt z Inspektorem Ochrony Danych Osobowych - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;
3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu nawiązania kontaktu na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. f ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. jako usprawiedliwionego interesu Administratora;
4) odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa oraz podmioty będące zaangażowane w kontakt;
5) Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres 2 lat;
6) posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania;
7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego;
8) podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże niepodanie danych może skutkować niemożliwością nawiązania kontaktu.

Zadaj pytanie lub poszukaj odpowiedzi.

Komentarze  

#114 Katarzyna 2020-09-11 17:59
Witam mój mąż jest od grudnia 2019 po operacji glejaka złośliwego z przerzutami w głowie po chemioterapii tabletkowej ale nie pomogła i zaczął brać dożylną, ale wybrał tylko 2 razy bo po paru tygodniach dostał padaczki i obecnie jest tylko i wyłącznie na tabletkach przy tym jest też paraliż prawej strony ciała i bardzo mały kontakt z nim . Moje pytanie jakie szanse mam na oddanie go do hospicjum ze względu na brak opieki nad nim a mam 6 dzieci małych a rodzina wypieła się na nas.
____________________________________
Dzień dobry,
proszę skontaktować się z hospicjum stacjonarnym. Ze względu na rozpoznanie choroby nowotworowej mąż może zostać przyjęty do hospicjum, ale ostateczną decyzję podejmuje lekarz odpowiedzialny za kwalifikację chorych do przyjęcia w danej placówce.
Cytować
#113 Darek 2020-08-26 13:55
Dzień dobry.
Mam chorą mamę przebywa w domu opieki, chciałbym ją przenieść do hospicjum.Mama choruję na alzhaimer, ze względu na duże koszty pobytu w ośrodku opiekuńczym mógłbym przenieść ją do hospicjum jeżeli tak to jakie warunki muszą być spełnione żeby do tego doszło .Dziękuję i pozdrawiam.
_____________________________________
Dzień dobry,
hospicjum otacza opieką osoby w ostatnim etapie życia, nie jest placówką opieki długoterminowej, a takiej potrzebuje Pana Mama.
Cytować
#112 Ania 2020-08-24 21:24
Mąż mojej koleżanki choruje na huntingtona maja 3 dzieci i niestety nie radzi sobie z mężem sama ma chory kręgosłup. Jej mąż może poruszać się o własnych siłach lecz nie może utrzymać niczego w ręce. Proszę o pomoc. Dzieci czasem się go boją ale rozumieją że jest chory. Jego żona pracuje.
____________________________________
Dzień dobry,
warto zorientować się o możliwości skorzystania z pomocy pielęgniarki środowiskowej z ośrodka zdrowia lub innych lokalnych form pomocy, o których wie np. pracownik socjalny. Może działa grupa wsparcia: http://www.huntington.pl/choroba/ci/opiekun/specjalisci
Cytować
#111 Wieslawa 2020-08-19 08:11
Witam Mam brata (57 lat) po operacji guza mózgu,(klinika wojskowa w Krakowie)nie chodzi,klinika miała wysłać go najpierw na rehabilitację do specjalnego ośrodka, następnego dnia podali, że wysyłają go na oddział paliatywny w Nowej Hucie na radioterapię,a następnego dnia wysłali go do hospicjum, brat komunikował się z nami przez telefon początkowo słabo ale potem już lepiej,to była jedyna możliwość komunikowania się w dobie pandemi był tam przez dwa tygodnie bratowa przeniosła go bliżej domu do Oświęcimia,,,od dwóch tygodni nie rozmawialiśmy z nim ,,,dyrektorka udziela oschle informacji ..z akcentem ze przecież co dzień dzwonicie do nas i nic się nie zmieniło ...ale najbardziej mnie zastanawia czy za hospicjum obowiązuje płatność co miesiąc ,podkreślam p.dyrektor mówi datki są dobrowolne, ale co miesiąc ..gdy zapytałam o stawkę to 1000 zł potem zeszła do 500, a jeśli nie stać nas to co mamy zrobić? ???i jeszcze jedno pytanie jak długo brat będzie mógł przebywać w takim hospicjum
____________________________________
Dzień dobry,
jeśli hospicjum ma podpisany kontrakt z NFZ, to opieka jest bezpłatna. O stanie brata na bieżąco powinien informować lekarz, on również podejmuje decyzje co do ewentualnych zmian, jeśli chodzi o pobyt w hospicjum.
Cytować
#110 Pawel 2020-08-17 14:45
Dzień dobry mama jest chora na raka dostała już skierowanie do hospicjum, czy to prawda gdy mama zostanie oddana do hospicjum nie będzie jej można odwiedzać i mieć z nią kontaktu już do końca jej ostatnich dni?
________________________________________
Dzień dobry,
ze względu na sytuację epidemiologiczną również hospicja wprowadzają ograniczenia wizyt. Należy dopytać personel danego hospicjum, jakie są te możliwości kontaktu z bliskim.
Cytować
#109 Wioletta 2020-08-05 22:41
Witam chciałabym się dowiedzieć czy mogę umieścić moją mamę w hospicjum z powodu choroby PSP ? Mama nie potrafi sama dawkować leków, jest po udarze i praktycznie nie chodzi.
___________________________________
Dzień dobry, o umieszczeniu chorego w hospicjum decyduje lekarz, biorąc pod uwagę stan pacjenta. Zwykle to ostatni etap choroby, Możliwe, że Pani mama potrzebuje bardziej opieki długoterminowej.
Cytować
#108 Ewelina 2020-08-03 22:47
Witam, czy ktoś z Państwa potrafi odpowiedzieć mi na pytanie: osoba chora na nowotwór, obecnie przebywa w szpitalu, stan krytyczny, lekarze mówią już tylko o pożegnaniu. Czy rodzina może wypisać takiego pacjenta i zabrać do domu, aby móc towarzyszyć jej w ostatnich dniach... Czy szpital nie może wyrazić zgody na to, aby wypisać taką pacjentkę na prośbę rodziny.
____________________________________
Dzień dobry,
Zgodnie z ustawą z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej pacjent może zostać wypisany ze szpitala w 3 przypadkach: 1) stan zdrowia pacjenta nie wymaga dalszego udzielania świadczeń zdrowotnych w tym zakładzie leczniczym; 2) na żądanie pacjenta lub jego przedstawiciela ustawowego; 3) pacjent w sposób rażący narusza porządek lub przebieg procesu udzielania świadczeń zdrowotnych, a nie zachodzi obawa, że odmowa lub zaprzestanie ich udzielania może spowodować bezpośrednie niebezpieczeństwo dla jego życia lub zdrowia lub innych osób.

Jeśli osoba chora nie ma przedstawiciela ustawowego (nie została ubezwłasnowolniona), tylko sama może zażądać wypisania. W opisanej sytuacji raczej nie jest to możliwe ze względu na jej stan. Jeśli osoba chora jest w stanie zagrożenia życia, możliwe że szpital nie będzie chciał z własnej inicjatywy wypisać jej z obawy przed odpowiedzialnością prawną.

Szansą na wyjście chorego do domu mogło by być objęcie go opieką hospicjum domowego, co wymagałoby uzyskania zastępczej zgody sądu opiekuńczego na objęcie opieką domową. Jednak ze względu na poważny stan pacjenta szpital zapewne nie chce ryzykować jego przenoszenia, co mogłoby być przyczyną większego cierpienia.

Rzecznik Praw Pacjenta i Krajowy Konsultant w dziedzinie medycyny paliatywnej wystosowali stanowisko, zgodnie z którym placówki ochrony zdrowia powinny umożliwić kontakt bliskich z umierającymi pacjentami przy zachowaniu niezbędnych środków ostrożności w zakresie ochrony sanitarno-epidemiolo gicznej.
Cytować
#107 Tetesa 2020-07-21 04:36
Witam.Opiekuję się leżąca mamą. Ma 91lat. Jest już w bardzo słabym kontakcie
Mam duży problem z flegma zalegającą w gardle. Jak zaczynam ja karmić to krztusi się flegma.Karmię ja zmiksowanym jedzeniem.Gotuję z cielęciny wywaru i na tym rosołu różne zupy.Zjada dużo a bardzo schudła.Sama nie wypróżnia się.Robię lewatywy.Kupy też małe ilości .proszę o poradę co robić z ta flegma. Może coś dodawać do jedzenia też żeby wzbogacić kaloryczność.. Daje mamie 1 miarkę Protifaru dziennie.Jest bardzo ciężko. Proszę o porady.Pozdrawiam
_________________________________
Dzień dobry,
Powyższe dolegliwości mogą wynikać z różnych przyczyn i wymagają konsultacji lekarskiej. Powinna Pani poprosić o wizytę domową lekarza POZ.
Cytować
#106 Gosia 2020-07-20 19:46
Witam. Mąż oddał żonę do Hospicjum czy jest szansa wypisać ją np. przez jej rodziców? Z chorą nie można się porozumieć.
______________________________________
Dzień dobry,
jeśli chora nie jest ubezwłasnowolniona, to tylko sąd opiekuńczy mógłby w tym przypadku wyrazić zgodę. Zgoda sądu może jednak dotyczyć przyjęcia chorej do innej placówki, a nie jej wypisania.
Cytować
#105 Paweł 2020-07-17 20:48
Witam, mam teścia 85l w hospicjum stacjonarnym już od 5 miesięcy - ostry nowotwór plus choroby współistniejące (cukrzyca, choroba wieńcowa) ponad miesiąc temu żona dostała informacje, że musi się z ojcem pożegnać bo już czas. Od tamtego zdarzenia teść „odbił się” ale podejscie hospicjum zmieniło się diametralnie. Chcą teścia wypisać bo „stan bólowy został ustabilizowany i teraz wymaga tylko całodobowej opieki” teść po pobycie w hospicjum przestał sam się poruszać coraz częściej jest splątany i brak z nim logicznego kontaktu. Na stwierdzenie, że nie mamy warunków do tego żeby opiekować się w nim w domu (mieszkamy 130km od niego) sami wynajmujemy mieszkanie słyszymy ze „to jest nasz problem i nie musimy go przecież trzymać w domu tylko w jakimś ośrodku” i lekarz prowadząca jak również dyrektor medyczny niepozostająca wzruszeni na informacje, że nie stac jest nas na opłacenie całodobowej opiekunki, która mogłaby zająć się teściem.
Zachowanie lekarza prowadzącego często sam teść w przypływach jasnego myślenia pozostawia wiele do życzenia co teść kwituje zdaniem „oni chcą się mnie stad pozbyć”.
Proszę powiedzieć mi co możemy zrobić, kiedy jawnie widzimy ze działalność lekarzy stoi w sprzeczności ze statutem stowarzyszenia w ramach którego prowadzą hospicjum. Jak wyglada to od strony prawnej - my z żona już powoli nie starcza nam sił fizycznych i psychicznych do ciągłego upominania się o jakakolwiek informacje z ich strony.
_________________________________
Dzień dobry, o przyjęciu do hospicjum stacjonarnego oraz czasie pobytu decyduje lekarz danej placówki na podstawie nie tylko faktu występowania jednostki chorobowej wskazanej w załączniku nr 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej (przeważnie jest to choroba nowotworowa), ale głównie na podstawie wskazań medycznych (np. nieustabilizowane dolegliwości bólowe, duszność, wymioty, lęk itp.). Czasem stan chorego się stabilizuje na tyle, że nie wymaga opieki hospicyjnej lecz długoterminowej. Jeśli Pana teść wymaga jedynie całodobowej opieki, to rzeczywiście nie ma wskazań do dalszego pobytu w hospicjum stacjonarnym. Jeśli nie mają Państwo możliwości zapewnić takiej opieki w domu, proszę poprosić lekarza z hospicjum o wypełnienie skierowania do zakładu opiekuńczo-lecznicze go - ZOL lub DPS w zależności od stopnia sprawności ocenianej wg skali Barthel.
Cytować